13-14 Eylül 2012 tarihlerinde, Swiss Otel’de gerçekleştirilecek olan “World Intelligent Cities Summit” (WICS) Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde  bu yıl, Enerji, Çevre ve Şehircilik, Ekonomi, Ticaret ve Kalkınma Bakanlıkları ve Başbakanlık’tan yetkililerin de destekleri ile hazırlanan programda Yenilenebilir Enerji, İnşaat, Altyapı, IT, ICT, Telekommünikasyon ve Ulaşım alanları ele alınacaktır.

WICS 2012, Türkiye ve Avrupa başta olmak üzere Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’dan sektörde önde gelen liderlerin, yatırımcıların ve kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör şirketlerinin üst düzey yönetcilerinin yeni fikirleri, fırsatları ve en son gelişmeleri görüşmek için biraraya geldiği üst düzey bir zirvedir.

Türkiye’de ve bölgede alanında önde gelen interaktif ve elit bir zirve olan WICS 2012 zirvesi, Başbakanlık Yatırım Ajansı tarafından desteklenmekte olup, sektördeki üst düzey yöneticilere, yatırımcılara yönelik 25 farklı oturumda 2 gün boyunca ele alınacak konular özel olarak hazırlanmıştır. Bu konular: Yenilenebilir Enerji, Rüzgar Enerjisi, Güneş Enerjisi, Jeotermal Enerji, Atık Yönetimi ve Atıktan Enerji, İnşaat, Altyapı, IT, ICT, Ulaşım, Finans ve Yatırım, Telekomünikasyon.

WICS 2012’de, alanında önde gelen 100’ün üzerinde Türk ve uluslararası uzmanlar sunumlar yapacaklardır.

WICS 2012 uluslararası zirvesini Türkiye’den destekleyen kamu ve sivil toplum kuruluşları: Başbakanlık Yatırım Ajansı, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, EÜAŞ, TETAŞ, TEİAŞ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TÜREB, GENSED, Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI), Alman-Türk Sanayi Odası gibi önde gelen kuruluşlar yer almaktadır.