Enerji sektörü tarafından tüm dünyada yakından takip edilen, “Ankonvansiyonel Kaynaklar/Unconventional Resources” geçtiğimiz günlerde " Petrol Mühendisleri Birliği Derneği" (Society of Petroleum Engineers – Turkey Section) tarafından organize edilen ASUR 14 isimli sempozyumda tüm yönleriyle tartışıldı.

ASUR 14
SPE Türkiye (Türkiye Petrol Mühendisleri Birliği Derneği) ankonvansiyonel enerji kaynakları hakkında ülkemizde şimdiye kadar yapılmış en geniş kapsamlı ve teknik anlamda en üst düzeydeki organizasyona imza attı. ODTÜ’de gerçekleşen ve 2 gün süren Yıllık Sempozyum -  Ankonvansiyonel Kaynaklar 2014’te 180 sektör profesyoneli, 25 öğrenci katılımcı ile akademisyenler, özel sektör ve kamu sektörü biraraya geldi. Toplamda 21 şirket ve 7 üniversite temsil edilirken, 14 şirket etkinlik için destek verdi.

Sponsorlar

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı onursal destekçi, Perenco ve Kerui şirketleri elmas sponsor; Viking International, Shell, Halliburton, Bordrill, Genel Enerji ve Aladdin Middle East şirketleri altın sponsor ve Weatherford, Transatlantic, Schlumberger, Quadrum Enerji, Kell şirketleri gümüş sponsor olarak etkinliğin katılımcısı ve destekçisi oldular.

SPE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Fatih Tuğan, Türkiye Petrolleri Genel Müdürü Besim Şişman, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ve SPE International 2016 Başkanı Dr. Nathan Meehan’ın açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği sempozyumda dünyaca ünlü bilimadamlarımızdan Prof. Dr. Mustafa Onur, Prof. Dr. Ergun Kuru ve Prof. Dr. Tayfun Babadağlı da ankonvansiyonel kaynaklar ile ilgili detaylı teknik bilgilerini katılımcılarla paylaştılar.

Ankonvansiyonellere Genel Bakış, Saha Çalışmaları ve Projeler, Sondaj ve Kuyu Tamamlama, Rezervuar Tanımlaması ve Dinamikleri, Alternatif Ankonvansiyoneller konulu oturumlara, Türkiye’deki Petrol Mühendisliği eğitimi veren üç üniversitenin bölüm başkanları Prof. Dr. Mahmut Parlaktuna, Prof. Dr Abdurrahman Satman ve Prof. Dr. Salih Saner oturum başkanlığını yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Enerji Eski Danışmanı Prof. Dr. Volkan Ediger’in ankonvansiyonel kaynakların ülkemiz için de oyun değiştirici olup olamayacağı, Enerji Uzmanı Necdet Pamir’in ise ülkemizdeki olası bir ankonvansiyonel üretiminin ne gibi stratejik sonuçlara ulaşabileceği konularında yaptıkları sunumlar, sempozyumun bu yılki temasının önemini vurguladı.

Sempozyuma üniversitelerden araştırmacılar ve petrol ve doğalgaz sondaj ve üretiminde aktif rol alan yerli ve yabancı şirketlerden uzmanlar, hem dinleyici, hem de konuşmacı olarak katıldı. SPE Türkiye’nin bu sempozyumu Petrol Endüstrisinde üniversitelerin ve sektörün biraraya gelmesine ve teknik bir platform oluşturulmasında önemli bir rol oynadı.