Temelleri dünyadaki ilk alarm bildirim tekniklerini geliştiren Hanseatische Notruf AG'nin 1920 yılındaki kuruluşuna uzanan Bosch Bina Teknolojileri iş kolu, güvenlik teknolojisi alanındaki ürün ve sistem yetkinliğine dayanan uzmanlığının 100. yıl dönümünü kutluyor.

 

1991 Yılı
1991 Yılı
1991 Yılı
İlk yıllarında Hamburg'da acil çağrılara müdahale merkezi olarak görev yapan, 1980'lerdeki teknik uzmanlığa kavuşmadan önce birçok ardıl şirkete sahip olan şirketin portföyü, 1981 yılı itibarıyla istikrarlı bir şekilde genişledi. Sayısız şirket satın alma ve portföy genişletme çalışmaları sonucunda Güvenlik Sistemleri, 2002 itibarıyla Bosch bünyesindeki tek bağımsız bölüm haline geldi.

Bugün yaşamları, varlıkları ve binaları korumaya odaklanan şirketin ürün portföyünde; video gözetim, hırsız alarm, yangın algılama, genel seslendirme ve acil anons sistemlerinin yanı sıra kartlı geçiş kontrol ve mühendislik yazılım çözümleri de yer alıyor. Ses ve müzik iletimini sağlayan profesyonel ses ve konferans sistemleri ise ürün gamını tamamlıyor.

İlk yangın alarm paneli
İlk yangın alarm paneli
İlk yangın alarm paneli
Merkezi Almanya’nın Münih şehrinde bulunan şirketin Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarındaki Bosch tesislerinde yaklaşık 9.000 çalışanı bulunuyor. 2018 mali yılında kesin olmayan finansal sonuçlara göre 2 milyar Avro tutarında ciro gerçekleştiren şirketin adı, aynı yıl Bosch Bina Teknolojileri olarak değiştirildi.

Ürün gelişimindeki dönüm noktaları:

1992: “Yerel Güvenlik Ağı LSN” hat veri yolu teknolojisinin geliştirilmesi

Manuel yangın düğmesi
Manuel yangın düğmesi
Manuel yangın düğmesi
1998: İlk adreslenebilir otomatik yangın alarm dedektörü

1999: Akıllı video analizinin geliştirilmesi

2001: Optik, termal ve kimyasal sensörleri entegre olarak bulunan ilk yangın alarm dedektörü

2002: İlk dijital genel seslendirme ve acil anons sistemi olan PRAESIDEO'nun lansmanı

2004: İlk görünmeze yakın yangın alarm dedektörü

2013: Zorlu aydınlatma koşullarında video güvenliğine yönelik Starlight teknolojisi

2016: İlk video tabanlı yangın algılama sistemi AVIOTEC