Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Ankara Temsilciliği’nin 2010-2011 dönemi son eğitim toplantısı “Yeşil bina tanıtım semineri” 15 Haziran 2011 tarihinde Ankara Eser Holding Binası’nda gerçekleştirildi.

Çok sayıda TTMD üyesinin yanı sıra TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Arı’nın da yer aldığı seminere, Semih Öncül, İbrahim Çakmanus ve Ayşe Gülbeden konuşmacı olarak katıldı.

Seminerde ilk olarak Semih Öncül, yeşil bina sertifikasyon süreci ve kazanımlar hakkında bir sunum yaptı. Yeşil binanın tanımı ve genel özelliklerini anlatan Öncül, yeşil bina sertifikasyon sürecinde yapılanları özetleyerek; enerji ve su tüketimi, gün ışığı kullanımı ve hava kalitesi artırımı gibi başlıklarda elde ettikleri başarılı sonuçları açıkladı.

Seminerin ikinci sunumunu, İbrahim Çakmanus Leed sertifikasyon sürecinde kullanılan standartlar konu başlığıyla gerçekleştirdi. Binalarda sürdürülebilirliğin önemine değinen konuşmacı, bu süreçte yerine getirilmesi gereken standart ve kriterler hakkında katılımcılara bilgi vererek; yüksek performanslı binaların genel özelliklerini ve bu binalarda kullanılan yenilebilir enerji sistemlerini anlattı.

Toplantının son konuşmacısı Ayşe Gülbeden, örnek yeşil bina mekanik tesisatı ve yenilenebilir enerji sistemleri konulu bir sunum yaptı. Enerji verimliliği ve enerjinin akılcı kullanımı, yenilebilir enerji kaynaklarından faydalanma, suyun verimli ve tasarruflu kullanımı, iç mekan kalitesi yükseltilmesi ve çevreye duyarlılık gibi konular hakkında bilgi veren konuşmacı örnek binada kullanılan sistemleri anlattı.

Seminerin ardından, katılımcılar Leed Yeşil Bina Sertifikası alan binayı gezerek incelemelerde bulundular.