Genel

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) bünyesinde oluşturulan, iklimlendirme/tesisat ve tesis yönetimi üzerine kuruluşların yer aldığı, en son Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği/KLİMUD’un katılımıyla on meslek kuruluşu ve hekimleri kapsayan İklimlendirme Teknik Kurulu’nun çalışmalarının ürünü makaledir. Bu yayın SAĞLIK BAKANLIĞI PANDEMİ BİLİM KURULU ve ULAŞTIRMA VE ALT YAPI BAKANLIĞI tavsiyelerine ilave olarak uygulanacaktır. (Öncelikle ifade etmek gerekirse) hiç bir bina pandemi şartları düşünülerek tasarlanmamış ve buna uygun mekanik (sıhhi ve iklimlendirme ) tesisat ile donatılmamıştır. Bu nedenle bu binaların mevcut halleriyle kullanımı yüksek risk taşımaktadır. Önerilerimiz, ilgili meslek kuruluşlarının, uzmanların ve bilim adamlarının uyarılarına rağmen normalleşme süreci diyerek açılan bu mekanlarda bulaş riskini en aza indirmeye yöneliktir.

TTMD COVID-19 Teknik Komitesi, Amerikan Endüstriyel Hijyen Derneği’nin (American Industral Hygiene Association - AIHA) yayımladığı İşe Sağlıklı Dönüş başlığı altında COVID-19 karantinasından sonra küçük işyerlerinin yeniden açılması ve müşterilerine hizmet vermesi süreci için hazırlamış olduğu rehberleri tercüme etmiştir.

Honeywell (NYSE: HON), uçuş sırasında havayolu yolcularını ve mürettebatını daha iyi korumak için tasarlanan yeni Honeywell Güvenlik Paketleri ile daha güvenli ve daha sağlıklı bir seyahat ortamı oluşturulmasına yardımcı oluyor.

HAN Spaces’in öncülüğünü yaptığı MESS ve Nurus sponsorluğunda hayata geçen ortak düşünce ve proje platformu RE-SET Workspace, FutureBright Araştırma şirketinin katkılarıyla “Pandemi Sonrası İş Dünyası ve Çalışma Alanları Beklenti Araştırması”nı yayınladı.

MAKALE - Semih ÇALAPKULU -Mak. Müh.

Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca, 11 Mart 2020 tarihindeki basın toplantısında açıkladığı ilk vakayla, Türkiye’mizin gündemine getirdiği korona virüsü (corona virus) gerçeğiyle tanışmamızla tüm toplumun yaşantısında radikal değişimlere sebep olmuştur. Şüphesiz korona virüs etkisi ve değişimi global’de de yaşandı ve süreç halen devam etmektedir. İngiliz Satınalma ve Tedarik Enstitüsü (CIPS) Direktörü Duncan Brock, konuya ilişkin açıklamasında inşaat sektörünün toparlanmasının uzun yıllar alabileceğini belirterek, "2008 küresel ekonomik krizi sonrası hala tam olarak iyileşemeyen inşaat sektörü, küresel çapta salgının yarattığı üretim boşluğu nedeniyle 10 yıl daha geriye gitti." değerlendirmesinde bulundu.

2040 YILINDA NE OLACAK? Semih ÇALAPKULU (Makina Mühendisi)
İnsanlığın 21.yüzyılla birlikte, ivmesi yükselerek popülasyonu da arttı. Popülasyonun artışı demografik verilerin iyi yorumlamasıyla sağlanabilecektir.

Aqua Therm Tashkent 2020

SODEX Ankara 2020

30 Eylül - 3 Ekim 2020
isk sodex 2019 300x250