Genel

Türkiye İMSAD, Avrupa Komisyonu’nun ‘Yeşil Mutabakat’ kapsamında enerji, sanayi, ulaşım ve binalarda enerji verimliliğine yönelik önlemleri içeren ‘Fit for 55’ paketini kabul etmesini ve Türkiye’de ‘Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu’ oluşturulmasını değerlendirdi. Yeşil Mutabakat’ın AB ile ticaret yapan tüm ülkeleri ilgilendirdiğini vurgulayan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Yeşil Mutabakat ve sınırda karbon vergisi konusunu artık ülkemizde gündemin en önemli maddelerinden biri olarak görmemiz gerekiyor. Sınırda karbon vergisinin 2026 itibarıyla başlamasının kararlaştırıldığı paketi olumlu değerlendirmeli, AB’nin ticaret ortağı olarak geçiş sürecini iyi yönetmeli, Yeşil Mutabakat’a uyum için şimdiden yol haritamızı oluşturmalıyız” dedi.

İnşaat malzemesi sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İMSAD, özellikle sürdürülebilir üretim için dönüşüm sürecini hızlandıran Yeşil Mutabakat’a hazırlık amaçlı üyelerine özel eğitim programı başlattı. Türkiye İMSAD Çevre Dostu Malzeme Komitesi’nin, iki aşamalı planladığı “Yeşil Mutabakat’a Hazırlık Eğitimleri”nin ilk ayağında, Yeşil Mutabakat kapsamında öne çıkan konular 5 başlık altında ele alındı. Sonbaharda gerçekleşecek ikinci aşamada ise ‘AB Sınırda Karbon Vergisi’ ile ilgili uygulama eğitimi yapılacak.

İnşaat malzemeleri sanayisinin çatı kuruluşu Türkiye İMSAD, güncel ekonomik verilerle hazırlanan ‘Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu 2020’yi, sektör temsilcileri ve kamuoyu ile paylaştı. Raporda, salgının etkisi ile dünya inşaat malzemeleri ihracatının yüzde 2,8 daralarak 887,9 milyar dolara indiği 2020 yılında, Türkiye’nin 21,16 milyar dolar seviyesindeki ihracatı ile iki sıra yükselerek dünyanın 9’uncu ihracatçı ülkesi olduğu vurgulandı.

Samsung’un nesnelerin internetinin geleceğini yönlendiren öncü teknolojilerine sahip SmartThings hizmeti yepyeni güncellemeler aldı. Arayüz değişikliğini içeren yeni güncellemeler, kullanıcılara evlerini kontrol etme konusunda daha basit ve güçlü bir deneyim sunuyor.

Değerler Pusulanız Olsun, Hande Muğlalı / 2 - Makale

Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Mayıs 2021 Sektör Raporu’na göre, ocak ayında yüzde 17,8, şubat ayında yüzde 12,3 artan inşaat malzemeleri sanayi üretimi, mart ayındaki yüzde 20,9 artışın da katkısı ile yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 17,2 büyüdü. Raporda ayrıca 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüyen ekonomiyi sanayinin desteklediği, sanayideki büyümenin arkasında ise büyük ölçüde inşaat malzemeleri sanayisinin bulunduğu belirtildi.

SODEX İstanbul 2021

29 Eylül - 2 Ekim 2021
isk sodex 2019 300x250

ISAF Security Safety 2021