Temiz suya erişim en temel insan haklarından biri; ancak apartmanlar, okullar, hastaneler ve iş yerlerinde yaygın olarak kullanılan betonarme ve plastik su depoları, insan sağlığını tehdit ediyor. Peki yaşam alanlarında sağlıklı ve güvenli suya erişmek için ne yapmak gerekiyor?

Devamını oku...

Geçtiğimiz yılın sonlarında Türkiye’nin önde gelen pompa ve su arıtma sistemleri şirketi Anadolu Flygt’ı satın alan Xylem; kilit pazar olarak gördüğü Türkiye’deki varlığını güçlendirmeye yönelik hamlelerine devam ediyor. Daha dinamik bir yapılanmaya geçen şirket, şimdi de ürünlerinin güvenilirliği, fonksiyonelliği ve çok yönlülüğü ile su analizi için üstün kaliteli analitik enstrümanların tasarımı ve üretiminde dünya lideri konumunda bulunan WTW Analitik İş Birimi’nin Türkiye'deki yönetimini üzerine almaya hazırlanıyor. Bu adımı Türkiye’de devam eden büyüme planlarının bir parçası olarak attıklarını dile getiren Xylem Türkiye Genel Müdürü Altuğ Bilgiç, 2022’nin ikinci yarısı itibarıyla WTW ürünleri için sipariş almaya başlayacaklarını belirtti.

Devamını oku...

Su depolama sistemlerinin öncü markası Ekomaxi, Güney Kore’den yaptığı teknoloji transferi ile suyun kalitesini bozmadan muhafaza eden “Modüler GRP su depolama sistemleri”ni, artık yüzde 100’e yakın yerlilik oranı ile Türkiye’de üretiyor. Şirket bu kapsamda Malatya’da bulunan üretim tesisinde yaklaşık 10 milyon dolar tutarındaki “Kompozit - GRP Panel üretim bandı” yatırımını tamamladı.

Devamını oku...

Kuruluş amacı doğrultusunda bilgi paylaşımı ve eğitimi her zaman ön planda tutan Türk Tesisat Mühendisleri Derneği, çalışmalarını dijital ortamda sürdürmeye devam etmektedir. Bu kapsamda, “Kuraklığa Karşı Suyu Nasıl Yönetmeliyiz” konulu Webinar gerçekleştirilecektir.

Devamını oku...

Kendisini dünya genelindeki en zorlu su sorunlarını çözmeye adamış lider su teknolojisi şirketi Xylem’de üst düzey bir atama gerçekleşti. Xylem Türkiye Genel Müdürü pozisyonuna 20 yılı aşkın süredir yurt dışında uluslararası şirketlerde yöneticilik tecrübesi bulunan Altuğ Bilgiç getirildi.

Devamını oku...

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, yaşam kaynağımız suya daha çok sahip çıkmamız gerektiğini belirterek, “Yaşamın sürdürülebilirliği için su kaynaklarımızı verimli kullanma sorumluluğunun yaygınlaşması lazım. Sanayi ve konutlarda su israfına engel olmak için toplumsal bilinçle hareket etmeliyiz” dedi.

Devamını oku...

Suyun çıkarılması, taşınması, depolanması, dağıtılması ve yeniden yapılandırılması konusunda çalışmalar yürüten GF Piping Systems’ın bünyesinde bulunan GF Hakan Plastik, gerek üretim süreçleri ve ürünleri, gerekse su kaynaklarının korunması yönünde farkındalığı artırma çalışmalarına ağırlık veriyor. Üretim tesislerinde 22 Mart Dünya Su Günü’ne özel etkinlikler düzenleyen GF Hakan Plastik’in Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, güvenli içme suyu kaynaklarının azalmasının, küresel bir sorun olarak karşımızda durduğunu; konunun kısa vadeli çözümlerle değil, uzun vadeli bir yaklaşımda ele alınması gerektiğini vurguluyor.

Devamını oku...

GF Hakan Plastik, 11 Mart Dünya Tesisat Günü nedeniyle yayınladığı mesajda iyi tasarlanmış tesisat sistemlerinin önemine dikkat çekti. “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 2010 ve 2015 yılı kararlarıyla içme suyu ve sanitasyona erişim, bir insan hakkı olarak tanımlanıyor ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında 2030 yılına kadar dünya genelinde herkes için su ve hijyenin sürdürülebilir yönetimini sağlamayı hedefliyor.

Devamını oku...

Dünya plastik boru sektöründe ilklerde imzası bulunan Wavin, sürdürülebilirlik alanında da fark yaratarak sektör lideri olmayı hedefliyor. Geliştirdiği sistemlerde ve yaptığı her çalışmada sürdürülebilir olmayı taahhüt eden firma, 2025 yılına kadar sürdürülebilir ve ulaşılabilir olmak için altı başlıkta küresel sürdürülebilirlik programı başlattı. Wavin, 2021 yılında imza attığı operasyonel sürdürülebilirlik projeleriyle de dikkat çeken tasarruf oranlarına ulaştı.Bu projeler sayesinde fabrika genelinde yüzde 16 enerji tasarrufu, yüzde 48 aydınlatma tasarrufu, yüzde 28 su tasarrufu sağlandı.

Devamını oku...

FOUR ESSENTIALS

Aqua Therm Tashkent 2022