Tesisat

MÜKAD - Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği İstanbul buluşmaları'nın ilki Orhan Kemal Müzesi gezisi ile başladı.

İlki 2017 yılında gerçekleşen ve sektörün en önemli etkinliği olan Ankara İç Tesisat Buluşma’larının altıncısı 2 Aralık 2023 tarihinde Teknopark Ankara’da gerçekleşecek.

Doğal gaz iç tesisat sektörü, "5. İç Tesisat Buluşması"nda bir araya geldi. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen buluşma, DemirDöküm'ün Premium sponsorluğunda gerçekleşti.

İki yılda bir iklimlendirme sektörünün tüm dünyadan temsilcilerini tek çatı altında buluşturan ve zemin hazırladığı iş birlikleriyle sektörün büyüme ivmesine önemli bir katkı sunan ISK-SODEX, bu yıl 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Türkiye ve dünyadan sektör temsilcilerinin yoğun ilgi göstereceği fuarda katılımcı firmalar 120 bin metrekarelik alanda çevreci, enerji geri kazanımlı ve yüksek verimli sürdürülebilir ürünlerini öne çıkaracak.

Sektörümüzün değerli yayıncısı, DTK Dergisi'nin sahibi Mustafa Kıran'ın ani vefatını üzülerek öğrendik.

Kendisine Allah'tan rahmet; eşi ve çocuklarına ve sektörümüze baş sağlığı diliyoruz.

Seni özleyeceğiz...

Emine Bankoğlu

www.enerjivetesisat.com

İklimlendirme sektörünün Avrasya Bölgesi’ndeki en büyük buluşma noktası ISK-SODEX ISTANBUL, “Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri” mottosuyla 25-28 Ekim 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. Fuar kapsamında özel olarak hazırlanacak “ISK-SODEX ARENA” alanında düzenlenecek yarışmaların ilk iki gününde “Ustalar Ligi” başlığı altında sektör profesyoneli ustalar son iki günde ise “Geleceğin Ustaları” başlığı altında lise öğrencileri yarışacak.

Çevre dostu iklimlendirme çözümü sunan ve geleceğin ürünü olarak gösterilen ısı pompası; ısıtma, soğutma ve sıcak su kullanımını tek bir cihazda sunarak diğer ısı kaynaklarına göre yüksek enerji tasarrufu ve verimliliği sağlıyor. Transfer ettiği enerjiyi sadece havadan değil toprak ve su gibi farklı ortamlardan da sağlayabilen ısı pompaları, ev ve işyeri gibi pek çok farklı mekânda kullanılabiliyor.

Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) 7 Aralık’ta kuruluşunun 30’uncu yılını İstanbul’da düzenlediği zirvede kutladı. 30 üyesiyle Türkiye’de ısıtma sistemleri sektörünün yüzde 95’ini temsil eden DOSİDER, zirvede ‘’Gelecek Vizyonu, Strateji ve Eylem Planı” başlığı altındaki yeni strateji belgesini kamuoyu ile paylaştı.

İklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin soğutma kaynaklı sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik ülkeler arasındaki geniş küresel taahhüdün bir parçası olacağını duyurdu.Daikin Industries, Ltd. 5 Aralık'ta Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı'nda başlatılan Küresel Soğutma Taahhüdünü desteklediğini açıkladı.

İklimlendirme sektörünün önde gelen markalarından DemirDöküm, geniş ürün yelpazesi ve düzenlediği kampanyalarla tüketicilere kolaylık sağlamaya devam ediyor. Şirket, son olarak İş Bankası ile gerçekleştirdiği anlaşmayla bu kışa sıcak bir giriş yaptı.7-31 Aralık 2023 tarihleri arasında geçerli olacak kampanya çerçevesinde, kombi alımlarında Maximum Kart ile yapılan ilk 20 bin TL ve üzeri alışverişe 1.500 TL MaxiPuan kazanma fırsatı sunuluyor. Ayrıca, tüketicilere 12 aya varan taksit imkanı da sağlanıyor.

Systemair Türkiye tarafından üretilen Sense Klima Santralleri, yoğun iç mekanlarda temiz hava akışı sağlayarak, günün önemli bir bölümünü okulda ve sınıflarda geçiren öğretmen ve öğrencilerin temiz havaya sahip bir ortamda çalışmalarına yardımcı oluyor.
Eğitim öğretim dönemiyle gününün büyük bir bölümünü okullarda geçiren öğrenciler ve eğitmenler için sağlıklı nefes alma ihtiyacı büyük önem taşıyor. Yeterli miktarda taze hava akışı sağlanamayan kapalı alanlarda solunan sağlıksız hava, okul çağındaki çocukların öğrenim kalitesinin düşmesine neden olabiliyor.

Buderus’un yeni duvar tipi yoğuşmalı kombisi Logamax plus GB172i.2, yüksek kapasite seçenekleriyle büyük apartman daireleri ve villalar için eşsiz bir sistem çözümü sunuyor. Uzun ömürlü ve güvenli işletim imkanı sunan kombi, yüksek enerji verimliliği sayesinde düşük gaz tüketimiyle çalışıyor.

Wilo, 150 yılı aşkın sürdürülebilir su teknolojilerindeki deneyimiyle, kombi sistemlerindeki sağlıklı işleyişin temel unsurlarını vurgulayarak, kullanıcıların bu sistemlerde oluşabilecek olası sorunları önlemelerine yardımcı olacak bilgiler sunuyor. Su sistemlerinin sağlıklı ve verimli çalışması için kapalı devre sistemlerde düzenli bakım ve su kalitesinin korunması hayati önem taşıyor. Pompanın ve tesisatın zarar görmemesi için suyun kaliteli, düzenli şartlandırılması ve düzenli olarak kontrol edilip, gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen ve Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programı olan İnovaLİG yarışmasında, SMS TORK çalışma kültürü inovasyonu “Yalın Üretim” ile, “İnovasyon Organizasyonu ve Kültürü Kobi” kategorisinde ikinci oldu.

150 yılı aşkın süredir dünya genelinde su teknolojileri alanında öncü bir rol üstlenen Wilo Grubu, sürdürülebilirlik konusundaki kararlılığını bir kez daha kanıtlayarak, EcoVadis tarafından platin madalya ile ödüllendirildi. Bu prestijli ödül, Wilo'nun sürdürülebilirlik konusundaki üstün başarısını iki yıl üst üste tescil etmiş oldu.

Üstün donanımı ile dünya genelinde 150, ülkemizde 30 yılı aşkın tecrübesiyle geleceğin su teknolojisini geliştiren Wilo, öncü ve inovatif pompa sistemleriyle imza projelere değer katmaya devam ediyor.

Pompa sektörünün öncü markası Masdaf, ‘Gerçek Değişime Hazır mısınız?’ konseptiyle Kıbrıs’ta düzenlediği Vizyon Toplantısı’nda iklim krizi ile mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmaları paylaştı.

Wilo Grup, inovasyon ve dijital dönüşümde öncü bir rol oynamaya devam ediyor. Şirket, çalışanlarının günlük işlerini iyileştirmek ve veri güvenliğini sağlamak amacıyla WiloGPT adında kendi iç yapay zeka sohbet robotunu tanıttı. Şu anda yaklaşık 200 çalışan tarafından test edilen WiloGPT, yakın gelecekte çok uluslu teknoloji grubunun tüm çalışanlarının hizmetine sunulacak. Wilo, bu girişimiyle dijital dönüşümdeki sürdürülebilir ve inovasyon odaklı bir çalışma ortamının oluşmasını amaçlıyor.

Binalardaki temiz suyu, betonarme su depolarında muhafaza etmek hem yapı güvenliği hem de insan sağlığı için risk teşkil ediyor.

Ekomaxi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Mulhan, betonarme su depoları konusunda apartman ve site yöneticileri ile işletmeleri uyardı. İşte detaylar…

Yaşam alanlarında; ellerimizi yıkamak, dişlerimizi fırçalamak, duş almak yani kişisel bakım ve evsel temizlik için gün içerisinde defalarca musluğu açıyoruz. Ancak suyun musluğa hangi yollardan geçerek ulaştığını hiç düşünmüyoruz. Oysa yapılardaki betonarme su depoları ve suyu yaşam alanlarına taşıyan tesisat ekipmanları, suyun kalitesini bozup yaşamı tehdit ediyor. Çünkü tatlı suda bulunan bakteriler, betonarme su depolarına ve tesisat ekipmanlarına yerleşiyor. Legionella bakterisi de tatlı suda bulunan bakteriler arasında yer alıyor.
Legionella bakterisinin bulunduğu suyu içmek veya su damlacıklarını teneffüs etmek, zatürre hastalığı ile benzer semptomlar gösteren Lejyoner hastalığına neden oluyor. Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi’nin (CDC) verilerine göre, Leyoner hastalığına yakalanan her on kişiden biri hayatını kaybediyor. İşte detaylar…

HAVADAN TEMİZ SU ÜRETME TEKNOLOJİSİ
(CLEAN WATER PRODUCTION TECHNOLOGY FROM AIR)

GİRİŞ;
İçme suyu ve kullanma suyu temini, önümüzdeki yüzyılın en büyük sorunu olacağı herkesçe de çok iyi bilinen bir gerçek olarak, önümüzde durmaktadır.
Başlıca sebepleriyse; İklim Değişikliği, Nüfus Artışı ve Su Tüketim Kültürünün Artışı olarak sıralayabiliriz.
Gelişmiş toplumlarda “Sürdürülebilir Kentsel Su Yönetimi Araştırma Programları” ile ilgili ciddi çalışmalar yapılırken, ülkemizde maalesef yeterli çalışmalar ve planlamalar yoktur.

Su depolama sektörünün öncü markası Ekomaxi, suyu; doğal yapısını bozmadan, güvenle muhafaza eden “GRP modüler su depolama sistemleri” ile Mesa Panorama Maltepe projesinin çözüm ortağı oldu.

Hızlı nüfus artışı, bilinçsiz su tüketimi ve küresel ısınma nedeniyle tatlı su kaynakları hızla tükeniyor. Dünya nüfusunun yalnızca yüzde 11’i içilebilir suya ulaşabiliyor.
Ülkeler, gittikçe artan su talebini karşılamak için alternatif su kaynaklarından biri olan yağmur suyunu değerlendiriyor. Çünkü binalarda toplanan yağmur suyunun bahçe sulamasında ve tuvaletlerin sifonlarında kullanılması sayesinde binalarda tüketilen sudan yüzde 30’lara varan oranlarda tasarruf sağlanabiliyor.
Peki yağmur suyunu güvenle depolamak için nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte detaylar…

Dünyanın lider su çözümleri şirketi Grundfos Türkiye’deki 25. yılı nedeniyle partnerlerini, servislerini ve tedarikçilerini ağırladığı büyük bir organizasyona ev sahipliği yaptı.

Pandemi sonrasında güçlü ve sürdürülebilir bir inşaat sektörüne yönelen Suudi Arabistan, başkenti Riyad’da düzenlenen Saudi Build 2023 ile sektörün öncü markalarını bir araya getirdi. GF Hakan Plastik, 6-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen fuarda, yenilikçi yapılarının yanı sıra enerji tasarrufu, su hijyeni ve sağlık gibi konularda fark yaratan ürünleri ile ilgi odağı oldu.

Geliştirdiği sistemlerle denizcilik sektöründe hijyen, güvenlik ve verimlilik sağlanması konularına katkı sağlayan GF Marine ürünleri, her türlü deniz taşıtının su yönetiminde fark yaratıyor. GF Hakan Plastik, Türkiye pazarına sunduğu GF Marine ürünlerinden ecoFIT ile Atlas Shipyard’ın projesinde yer alarak sadece bir ürün olarak değil, sistem çözümü sunarak bu farklılığını kanıtladı.

Sürdürülebilir sağlık altyapısında inovasyonun altını çizen çığır açan Ordu Şehir Hastanesi projesinde Wavin Türkiye, QuickStream Yağmur Drenaj çözümünün başarı öyküsünü gururla açıklıyor.2024 yılında kapılarını açacak olan proje, şehir hastanelerinin sürdürülebilirlik ve hizmet kalitesi alanlarında yağmur suyu yönetimini önceliğinin taahhüdünü yansıtmaktadır. Böyle bir projede dünyadaki sürdürlebilirlik öncülüğü ile tanınan Wavin’in QuickStream çözümünün kullanılması ise inovasyonel alanda ürünün başarısını göstermektedir.

GF Hakan Plastik, bünyesinde bulunduğu GF Piping System’ın Strateji 2025’de belirlediği sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde ürün portföyünü çevresel etkileri azaltılmış ve katma değeri yüksek sistemlerle geliştirmeye devam ediyor.

GF Hakan Plastik,” Çevresel Kirlenmeye Karşı Önlem Alma” taahhüdü için güçlü duruşunu pazara sunduğu yeni ürünlerle bir kez daha gösteriyor: Kurşunsuz PVC-U Sistemler.

GF Hakan Plastik, bu yıl ilk kez katıldığı Expomaritt Exposhipping İstanbul Fuarı’nda denizcilik sektörü için öne çıkan GF Marine ürünleri ile yer aldı.

GF Hakan Plastik doğayla uyumlu, çevreci yaklaşımla üretilen sistemlerinin yanı sıra ürünlerin özelliklerini deneyimleme imkanı sunan uygulamaları ile ISK-SODEX istanbul’da ziyaretçilerini ağırladı.

Türkiye'nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Avrupa’da bölgesel bir güç olma hedefiyle yola çıktı. Avrupa’da dağıtım kanalı, lojistik ve depolama çözümlerine yönelik çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, “Geçtiğimiz yıl Eskişehir’de açtığımız üretim tesisimizle birlikte ilk üç oyuncudan biri olduğumuz Avrupa’da artık kalıcı bir liderliğe odaklandık. Bu kapsamda Kuzey Avrupa pazarında yalıtım malzemelerine yönelik artan ilgiyi göz önünde bulundurarak İngiltere’de ülke müdürlüğü kurduk. Farklı ülkelerde de benzer yapılanmalar için fizibilite çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Yalıtım bilincini Türkiye genelinde yaymak için 1993 yılında kurulan İZODER-Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği’nin 30. yılı yoğun katılımla ve büyük bir coşkuyla kutlandı. İZODER’in 30. ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı için ortak bir kutlama düzenleyen İZODER Yönetimi, Cumhuriyetimizin sarsılmaz değerlerinin rehberliğinde geleceğe yürüdükleri mesajını verdi.

ODE Yalıtım, İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) tarafından düzenlenen 2022 İklimlendirme Sektörü İhracatın Liderleri Ödülleri’nde en çok yalıtım malzemesi ihracatı yapan firma ödülünü kazandı. ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, “2021 yılında Türk yalıtım sektörü ihracatının yüzde 12'sini gerçekleştirmiştik. Geçen yıl ise ürettiğimiz ürünlerin yüzde 40’ını ihraç ederek, bu oranı yüzde 12’den yüzde 16’ya çıkarttık. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, ülkemiz için daha fazla katma değer üretmemizi sağlayacak yurt dışı operasyonlarına ağırlık vereceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla bazı kamu binaları için belirlenen enerji tasarruf hedefinin 2030 yılına kadar yüzde 15’ten yüzde 30’a çıkarılması Resmi Gazete’de yayımlandı. Alınan kararın son derece sevindirici olduğunu belirten İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, kamu binalarının enerji tasarrufunda istenilen hedeflere ulaşılmasının doğru uygulanacak yalıtımla mümkün olacağına dikkat çekti.

Yalıtım dendiğinde ilk akla gelen şey binalarda yapılan uygulamalar olsa da tesisatlara da yalıtım yapılması ısıtma ve soğutma için harcanan enerjiden önemli oranda tasarruf edilmesi anlamına geliyor. İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, özellikle enerji tüketiminin ve sera gazı salımının daha yüksek olduğu endüstriyel tesislere yapılacak tesisat yalıtımının sürdürülebilirlik noktasında atılacak büyük bir adım olduğunu vurguladı. Eruslu, yalıtım uygulamaları ile düşük karbonlu ve enerji verimli üretime geçişin Avrupa’ya ihracatta Türkiye için bir avantaj olacağını belirtti.

Yağışlı havalarda sızdıran bir çatıyı görmezden gelemezsiniz. Çünkü önlem alınmadığında sızıntı; endüstriyel tesislerde, ticari işletmelerde ve evlerde ciddi yapısal hasarlara neden olabilir. Peki yapıların çatısında meydana gelen sızıntıyı önlemek için ne yapmak gerekir? İşte detaylar…

Schneider Electric Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Endüstriyel Otomasyon İş Geliştirme ve Dönüşüm Başkan Yardımcılığı görevine Esin Gül getirildi.

• IRB 930 SCARA robotu toplama ve yerleştirme ile montaj operasyonlarını dönüştürecek.

• Elektronik, otomotiv ve yenilenebilir enerji üretimi de dahil olmak üzere kilit pazarlardaki büyüme fırsatlarını karşılayabilmek için tasarlandı.

• Aynı anda daha fazla ve daha ağır iş parçasını işleyerek kendi sınıfındaki diğer SCARA robotlarına kıyasla üretimde %10 artış sağlayabilir.

• Yoğun kuvvet gerektiren operasyonlar için %200 daha güçlü aşağı itme kapasitesi sunarak verimliliği ve ürün kalitesini artırabilir.

ABB Robotik, ücretsiz Kolay Programlama Sihirbazı yazılımının kapsamını, kolaboratif robotlara ek olarak OmniCoreTM kontrol üniteleriyle desteklenen altı eksenli endüstriyel robotlarını da kapsayacak şekilde genişletti. Bu, ABB'yi kobot'lar ve altı eksenli endüstriyel robotlar için kullanımı kolay, kodsuz bir programlama aracı sunan, yeni kullanıcılar için otomasyonun önündeki engelleri azaltan ve eko-sistem ortaklarına ve entegratörleri ile onların müşterilerine destek için etkili bir araç sunabilen ilk robot üreticisi haline getiriyor.

30. kez imalat sanayiindeki sektör profesyonellerini buluşturmaya hazırlanan WIN EURASIA 2024’te 5G teknolojisi, sürdürülebilirlik, enerji verimliliği, karbon nötr çözümler, dijital fabrikalar, sanayide yeşil dönüşüme yönelik yeniliklerin yanı sıra basınçlı hava ve vakum teknolojileri sergilenecek. Enerji, elektrik ve elektronik teknolojileri, lojistik, tedarik zinciri yönetimi ve iç lojistik çözümleri, kaynak ve robotik kaynak teknolojileri, endüstriyel otomasyon ve fabrika otomasyon sistemleri, endüstriyel üretim makinaları sektörlerini tek çatı altında bir araya getirecek olan fuarda Kore, Almanya, İtalya, Çin, Cezayir, Tunus, Kazakistan ve İran’ın aralarında bulunduğu ülkelerden katılımcı ve ziyaretçiyi Türkiye’de ağırlayacak.

Samsung C&T'nin mülk yönetim sistemi, ABB ev otomasyonu ile entegre olarak akıllı bağlantıyı tüm binalardan bağımsız ünitelere kadar genişletecek. Yeni işbirliği, çok konutlu bina sakinlerinin tüm Samsung C&T ve ABB akıllı ev teknolojilerinde tek bir kullanıcı arayüzünden yararlanmasını sağlayacak. Ortaklık, ticari ve konut tipi binaların yöneticileri için özellikle otomasyon, enerji yönetimi ve hizmet sistemlerinde ortak inovasyon fırsatlarının araştırılmasını sağlayacak.

ABB Robotik ve Porsche Consulting, inşaat sektöründe otomasyonu teşvik etmek amacıyla modüler konut üretiminde yenilikçi uygulamalar geliştirmeye yönelik bir pilot proje eşliğinde işbirliklerini duyurdu. İşbirliği, yaygın iş gücü ve beceri eksikliğinin var olduğu sektörde daha uygun fiyatlı ve sürdürülebilir binalara olan ihtiyacın karşılanmasına ve inşaatların çevresel etkilerini azaltmaya yardımcı olacak.
Porsche Consulting Yönetim Kurulu Başkanı Eberhard Weiblen “İnşaat sektörü birçok zorlukla karşı karşıya. Binalara yönelik yüksek düzeyde otomasyona sahip fabrikalar, daha kaliteli ve daha uygun fiyatlı konutlar sunabilir. ABB'nin önde gelen robotik çözümleri ile Porsche Consulting'in son teknolojiye sahip fabrikaları planlama ve işletme konusundaki bilgisini birleştirerek, bu önemli sektörün dönüştürülmesine yardımcı olmak istiyoruz" dedi.

BAKU Water Week

12 - 13 - 14 Mart 2024
BAKU Water Week
Save
Cookies user preferences
We use cookies to ensure you to get the best experience on our website. If you decline the use of cookies, this website may not function as expected.
Accept all
Decline all
Functional
Tools used to give you more features when navigating on the website, this can include social sharing.
AddThis
Anladım!
Decline