Elektrik

ABB, bütün alçak gerilim güç dağıtım sistemlerinde tam kapsamlı bir izleme olanağı sağlamak için endüstriyel veri toplama ve birleştirme girişimi Omnio ile ortaklık kurdu.

ABB AbilityTM Energy & Asset Manager ve Omnio veri birleştirme çözümleri
ABB AbilityTM Energy & Asset Manager ve Omnio veri birleştirme çözümleri
ABB AbilityTM Energy & Asset Manager ve Omnio veri birleştirme çözümleri
ABB harici sistemlerden edinilen veriler Omnio veri birleştirme teknolojisi sayesinde artık üretici veya modelden bağımsız olarak ABB AbilityTM Energy & Asset Manager üzerinden ABB sistem verileriyle birlikte anında yorumlanabiliyor ve görüntülenebiliyor.

Bu müşteri öncelikli yaklaşımının benimsenmesi, devre kesiciler ve enerji sayaçları dahil olmak üzere binlerce üçüncü parti cihazın potansiyel olarak entegre edilmesini sağlıyor.

Omnio’nun CEO’su Mikkel Sørensen, konuyla ilgili şu yorumda bulundu: “Omnio, endüstriyel IoT’nin çevresel anlamda ve maliyet bakımdan vadettiği verimliliği açığa çıkarma vizyonu üzerine, tüm cihazları birbirine bağlayarak birleştirilmiş verileri uygulamaya koymayı hızlı ve kolay bir hale getirmek amacıyla kuruldu. ABB AbilityTM Energy & Asset Manager’ın güçlü özelliklerini mümkün olduğu kadar çok cihaza yaymak amacıyla Omnio Edge’i kullanan ABB ile ortak hareket ettiğimiz ve bu vizyonu gerçeğe dönüştürdüğümüz için gurur duyuyoruz.”
Bu yeni ortaklık, üçüncü parti cihazların genellikle karmaşık, uzun ve pahalı olabilen manuel cihaz entegrasyonuna gerek kalmadan Energy & Asset Manager’a hızlı ve kolay bir şekilde bağlanmasını sağlıyor.

ABB’nin Elektrifikasyon Bölümü Dijital Lideri Andrea Temporiti bunu şöyle açıklıyor: “ABB AbilityTM Energy & Asset Manager, piyasaya sürüldüğü ilk dönemde yalnızca ABB sistemlerinden veri toplamak ve verileri yorumlamak amacıyla kullanılıyordu. Müşterilere, farklı IoT satıcılarına bağımlı kalmamıza gerek olmadan daha fazla bağlantı ve esneklik sağlayacak bir çözüm sunmak istedik.”
Bunun sonucunda, ABB harici ürünlerden gelen verileri yorumlayıp iletebilmesi ve bu sayede çok çeşitli cihazların kapsanıp kolaylıkla bağlanmasını sağlayabilmesi için Energy & Asset Manager’ımızın özelliklerini genişletmek amacıyla 2019 Synerleap Startup Challenge yarışmamızın galibi olan Omnio ile bir ekip oluşturduk.

Sonuç olarak, kullanıcılara tesislerine ilişkin eksiksiz bir genel bakış sunarak daha etkin enerji tasarrufu imkanları ve işletmeler büyüdükçe sistemleri hızlı ve kolay bir şekilde ölçeklendirme olanağı sağlıyor. Hem ABB’ye ait hem de ABB harici binlerce sistemin tek bir bulut tabanlı veri izleme platformunda bir araya getirilmesi, herhangi bir büyüklükteki bir tesis için enerji tüketiminin ve birden çok varlığın durumunun optimize ve kontrol edilmesini daha yalın ve daha verimli bir hale getiriyor.

Üçüncü parti sistem entegrasyon kütüphanesi, ABB AbilityTM Energy & Asset Manager’da mevcut bulunan devreye alma aracı üzerinden 15 Ekim 2021 tarihinden itibaren müşterilerin erişimine sunulacak.

SynerLeap, daha küçük teknoloji şirketlerinin büyümesini ve endüstriyel dijitalleşme de dahil olmak üzere farklı alanlara doğru genişlemesini mümkün kılabileceği bir ekosistem oluşturmayı amaçlayan ABB’nin teknoloji girişimleri için inovasyon geliştirme merkezidir.