29ekim 95

Yangın

SWING, sağlam ve hızlı iletim için gereken kablosuz bir döngü oluşturuyor

SWING (Siemens Kablosuz Gelecek Nesil) yangın algılama sistemi, yüksek güvenilirlik ve esneklik sunan kablosuz bir yangın algılama çözümüdür. SWING, ideal bir yangın algılama sağlamak için arızalara karşı güvenceli bir kablosuz ağı, Siemens’in patentli sistemi ASAtechnology™ (ASA = Gelişmiş Sinyal Analizi) ile birleştiriyor. ASAtechnology™ sistemine sahip yangın dedektörleri, her türlü yangının mümkün olan en kısa süre içerisinde algılanmasını sağlıyor. Buhar, toz ya da duman gibi yanıltıcı durumlardan etkilenmeyen bu dedektörler, temiz ya da zorlu her türlü ortamda yanlış alarmlara karşı mükemmel algılama güvenilirliği ve koruma sunuyor. Sağladıkları üstün güvenilirlik nedeniyle Gerçek Alarm Garantisi dahi verilebiliyor.

 

Siemens Kablosuz Gelecek Nesil yangın algılama sistemi
Siemens Kablosuz Gelecek Nesil yangın algılama sistemi
Siemens Kablosuz Gelecek Nesil yangın algılama sistemi
SWING kablosuz sistem, özellikle yangın dedektörleri için kablo tesisatı kurmanın olanaksız olduğu ya da tercih edilmediği lokasyonlarda kullanım için uygun. SWING, haberleşme yedeklemesini en yüksek seviyeye çıkaran ve böylece kablo tabanlı bir çözümün güvenliği ve güvenilirliğiyle aynı seviyede performans gösteren mesh teknolojisine dayanıyor. Mesh ağı içerisindeki her kablosuz cihaz, bitişiğinde bulanan cihazlarla haberleşiyor. Bu, bilgilerin iletilmesi için her zaman en az iki yedek yol olduğu anlamına geliyor. Güvenilirliğin daha da artırılması için her bir cihazda çok sayıda kanala sahip iki frekans bandı bulunuyor. Parazit olması durumunda, “ağ” otomatik olarak kanalları ve/veya frekans bantlarını değiştirmeye ya da bilgileri başka bir bitişik cihaz üzerinden iletmeye çalışarak kendini “tamir ediyor”. Bu, mevcut tüm bilgilerin her zaman ağ geçidine ve sonuç olarak da yangın kontrol paneline ulaşmasını sağlıyor.

Kablosuz yangın algılama, tarihi değer taşıyan, estetik ya da mimari kısıtlamaların söz konusu olduğu odalar ya da binalar veya geçici kurulumlar için ideal bir çözüm sunuyor. Kablosuz teknoloji sayesinde cihazlar hızlı ve sorunsuz bir şekilde konumlandırılabiliyor ve taşınabiliyor. Bu özelliği planlama sürecini kolaylaştırıyor, uygun maliyetli kuruluma olanak sağlıyor ve gelecekte oda kullanımı ya da bina yapısında değişiklik gerektiğinde yüksek seviyede serbestlik ve esneklik sunuyor.

Siemens’in mesh teknolojisine dayanan, kablosuz yangın algılama çözümü SWING sistemi

SWING sisteminin bina içerisindeki erişim aralığı
SWING sisteminin bina içerisindeki erişim aralığı
SWING sisteminin bina içerisindeki erişim aralığı
Mesh teknolojisi, haberleşme yedekleme kapasitesini maksimum seviyeye çıkarıyor ve böylece kablo tabanlı bir çözümün güvenliği ve güvenilirliğiyle aynı seviyede performans gösteriyor. Örneğin, bir ağ içerisinde bulunan bütün kablosuz cihazların, doğrudan komşu cihazlarla haberleşmesine bağlı olarak, bilgi aktarımı için her zaman en az iki yedekli yol bulunuyor. Cihazların her birinde çok kanallı iki frekans bandı bulunduğu için güvenilirlik seviyesi daha da artırılıyor. Bu, bir bozulma durumunda ağın, kanalları ve/veya frekans bantlarını otomatik bir şekilde değiştirerek kendisini tamir edebildiği anlamına geliyor. Ancak bilgiler aynı zamanda, farklı bir komşu cihaza da aktarılabiliyor. Bu, hiçbir bilginin kaybolmaması avantajını sunuyor; bilgiler her zaman ağ geçidine ve sonuç olarak yangın kontrol paneline ulaşıyor.

Mesh teknolojisi aynı zamanda, büyük kapsamlı kablosuz ağların kurulması için de mükemmel bir seçim. Sisteme bağlı yangın dedektörlerinin her biri komşu cihazlarla haberleştiği için merkezi ağ geçidi, her bir dedektörle doğrudan telsiz teması içerisinde bulunmak zorunda kalmıyor. Böylece, tek bir ağ geçidi içerisinde yer alan bir ağ, 60 metreye kadar yarıçapa ve beş kata kadar genişliğe uzanan bir erişim aralığına sahip olabiliyor.
SWING ağı, kablo tesisatının bulunmamasından dolayı hızlı ve kolay bir şekilde kuruluyor. Aynı zamanda, yangın dedektörlerinin yeri istendiği zaman değiştirilebildiği için yüksek seviyede esneklik sunuyor. Yapılandırma ile bakım işleri için dedektörlere, yangın kontrol panelinden ya da uzaktan erişilebiliyor.

Güvenliğin en üst seviyede olması için bütün SWING yangın dedektörleri, iki optik ve iki ısı sensörünün bulunduğu bir yedekli sensör sistemiyle destekleniyor. Entegre ASAtechnology, özel parametre setleri sunuyor. Bu özellik, dedektör yapılandırmasının, beklenen çevre koşullarına uyum sağlaması için optimize edilmesine olanak tanıyor. ASAtechnology aynı zamanda, dedektör sinyallerini gerçek zamanlı bir şekilde yorumlayarak gerektiği durumda parametre setlerini dinamik olarak uyarlıyor. Sonuç olarak SWING yangın dedektörleri toz, buhar ya da kaynak dumanları gibi yanıltıcı durumlardan etkilenmiyor ve yüksek maliyetle sonuçlanabilen yanlış alarmların önüne geçiyor. Siemens, dedektörlerin sağladığı üstün güvenilirlik nedeniyle sistem için Gerçek Alarm Garantisi sunabiliyor. En yüksek seviyede esneklik ve güvenilirlik sunan SWING, dedektör için kablo tesisatı kurmanın olanaksız olduğu veya yapısal ya da estetik sebeplerden dolayı istenmediği lokasyonlarda kullanılabiliyor. Uygulama alanları arasında tarihi binalar ve müzeler, muhtelif kullanıma yönelik endüstriyel binalar ile ticari fuarlar ve sergiler için geçici kurumlar yer alıyor. Kablosuz teknoloji kullanımı aynı zamanda, otel odaları ya da ofisler gibi neredeyse her zaman dolu olan alanlar ile kurulum ve bakım için yalnızca çok az bir zaman aralığının bulunduğu durumlar için de ideal bir çözüm sunuyor.

x

Siemens'in Kablosuz Yangından Koruma Teknolojisi Tanıtım Bülteni'nden alınmıştır.

Yazarlar: Severin Hafner, Simon Künzli

 

SODEX İstanbul 2021

29 Eylül - 2 Ekim 2021
isk sodex 2019 300x250

ISAF Security Safety 2021