HVAC

Dünya çapında hava dağıtımı endüstrisinde uzman olan DURKEESOX, Apple Yönetim Binası’ nda yenilikçi uygulamasıyla tercih edildi.

Havak A.Ş.'den Makina Mühendisi Mehmet Yalınkılıç'ın teknik bilgisini sunuyoruz.

Durkeesox tarafından önerilen zeminden hava dağıtım sistemi, Apple tasarım şirketi ve danışmanlık firmasının oy birliği ile kabul edildi ve yeni Apple Merkez Projesi’ nde akıllı A/C hava dağılım sistemin özel tedarikçisi oldu. Bu proje, DurkeeSox ’un küresel pazarda sadece bir dönüm noktası projesi değil, aynı zamanda gelişme aşamasında yeni bir kilometre taşıdır.
Steve Jobs tarafından tasarlanan yeni Apple Merkezi, 708.000 m2’ lik bir alana kurulmuştur. 4 katta 260.000 m2 alanı olan yuvarlak binada 3.000 kişilik kafeterya, kapalı garaj ve çevresinde muazzam büyük yeşil alan bulunmakta olup, 130.000 personele iş imkanı sağlaması amaçlanmaktadır. Ayrıca, 1.000 kişilik konferans salonu, AR-GE merkezi, fitness salonu, 28.000 metrekare alana sahip meyve bahçesi ve şebekeden bağımsız güç santralleri bulunmaktadır (Doğal gaz veya çevre dostu diğer kaynakları kullanarak elektrik üretimi). Projenin mimarı Stefan Behling, bu binanın "aynı ölçekte dünyanın en yeşil projelerinden biri" olduğunu ilan etmiştir. Ayrıca medya kuruluşları da, bu yeni merkezi yapısı itibariyle "uzay aracı" olarak adlandırmışlardır.

Enerji tas

arrufu ve çevre koruma kavramını tam olarak yerine getirmek için, Apple tarafından yetkilendirilen tasarım şirketi, şartlandırılmış havanın zemin altı hava dağılım sistemi aracılığıyla iletilmesini ve eşit olarak dağıtılmasını kararlaştırmış ve toplamda 20.000 metre uzunluğa sahip DurkeeSox Under Floor Dispersion System (Zemin Altı Hava Dağıtım Sistemi), diğer tasarım önerilerinden öne çıkarak uygulamayı yapmaya hak kazanmıştır.

DurkeeSox zemin altı dağılım sistemi, kumaş hava kanalından oluşan hava dağıtım hattını, yükseltilmiş zemininin altına yerleştirir ve yükseltilmiş zemin altına şartlandırılmış havayı iletir. Şartlandırılmış hava ile doldurulan zemin altı plenum, basınç farklılığı nedeniyle zemin menfezleri vasıtasıyla mahal içine verilirken, mahal içindeki mevcut hava çalışma alanı dışında gereksiz yere israfa neden olmayacak şekilde aşağıdan yukarıya doğru yer değiştirir. Bu sistemin üstünlüğü; lineer hava dağılımı, hızlı kurulum, esnek yerleşim, enerji tasarrufu, çevreci, bakım kolaylığı ve yüksek verim oranları gibi özelliklerdir.

Hava dağılım performansını sağlamak için DurkeeSox, en etkili enerji verimliliği performansını getirirken, yoğuşma risklerini bertaraf etmek için patentli

mikro geçirgen kumaş kullanmıştır. Ayrıca DurkeeSox, sektördeki en büyük hava akış sistemi simülasyon laboratuvarı sayesinde yeni Apple Merkezi'ndeki gerçek çalışma koşullarına uygun hassas simülasyon ve test yapmak için dünyanın en gelişmiş CFD simülasyon yazılımını kullandı. İstenen testler, kesin olarak belirtilen verilere uyum sağlayarak, DurkeeSox iç hava hızını ve değişken basınçta farklı noktalardaki iç basıncı ciddi bir teste tabi tutmuş oldu. Sonuç, tasarımın Apple ve tasarım firmasının beklentilerini tam olarak yerine getirebileceğini kanıtladı. Ayrıca, işin boyutu göz önüne alındığında, 2 ay içinde ürünlerin yerine teslim edilmesi, DurkeeSox' un Apple' dan takdir almasını sağladı.

Apple Merkezi Projesi, DurkeeSox'un ufuğunu genişletmiş ve ileriye güvenle bakmasını sağlamıştır.

Hazırlayan: Makina Mühendisi, Mehmet YALINKILINÇ - Havak A.Ş.

 

Smart Future Expo 2018

Aqua Therm Tashkent 2019

27 Şubat-01 Mart 2019
Aqua 300 230 EN

teskon + SODEX İzmir 2019

ICSG İstanbul 2019

ISK - SODEX Istanbul 2019

INGAS 2019