HVAC

BVN, yatırımlarını, yeniliklerini ve sektörü konuşmak üzere 6 Kasım 2018 tarihinde Hadımköy fabrikasında HVAC sektörü basın mensuplarının katıldığı fabrika gezisinin de yapıldığı bir "basın toplantısı" düzenledi.

BVN, Yurtiçi Satış Müdürü Fırat Samar
BVN, Yurtiçi Satış Müdürü Fırat Samar
BVN, Yurtiçi Satış Müdürü Fırat Samar
BVN, Bahçıvan Elektrik Motor Sanayi 1990 yılında Ömer Faruk BAHÇIVAN, Mehmet Yaşar BAHÇIVAN, Mehmet Fethi BAHÇIVAN tarafından kurulmuş, Isıtma Soğutma ve İklimlendirme (HVAC) sektörüne hizmet üreten, havalandırma fanları ve dıştan rotorlu elektrik motorları üretimi yapan, 25 yıldır ürettiği farklı ölçeklerdeki milyonlarca havalandırma fanını çeşitli uygulama alanlarında dünyanın 72 ülkesinden binlerce müessese ile buluşturan, tüm havalandırma fanı ve dıştan rotorlu elektrik motorları tasarım, üretim ve Ar-Ge faaliyetlerini kendi bünyesinde gerçekleştiren bir firmadır.

Basın Toplantısı'nda Yurtiçi Satış Müdürü Fırat Samar sunumu ardından fabrika gezisi yapıldı. Fabrika gezisi sonrasında, BVN Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Bahçıvan, Genel Müdür Yardımcısı Bilal Bahçıvan'ın basın mensuplarının sorularına yanıtlar verdiği toplantı ve yemek ile etkinlik sona erdi.

BVN Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Bahçıvan
BVN Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Bahçıvan
BVN Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Bahçıvan
Ömer Faruk Bahçıvan, soruları yanıtlarken aşağıdaki başlıklar ile açıklamalar yaptı.

"Türkiye’de Alanımızda Lideriz, Dünya’da da Güvenilir Bir Marka Olma Yolundayız"

Ülkemizde faaliyet alanımızın yıllardır açık ara lideri konumundayız. Bunu çok kabiliyetli BVN insanlarının yıllar boyunca disiplinli çalışmalarına, aynı zamanda gerçekleştirdiğimiz doğru yatırımlara borçluyuz. 72 ülkeye ihraç ettiğimiz BVN ürünleri, global pazarların performans, kalite, standart, ürün çeşitliliği, kapasite, sertifikasyon, rekabetçilik ve BIM gibi tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılıyor. Markamızın özellikle son yıllarda Dünya’nın birçok ülkesinde de tanınması, daha önemlisi güvenilir bir marka konumuna yolculuğu bizi ayrıca çok mutlu ediyor. İhracat gücümüzü arttırmak için son yıllarda yaptığımız girişimlerin meyvelerini de toplamaya başladık. Bunlardan bazılarını; Almanya merkezimizi 1500 m2’ye çıkarmak, Dubai’de TIM organizasyonunda açtığımız ofis ile bölgedeki satış ve pazarlama faaliyetlerimiz, İngiltere’deki yeni yapılanma çalışmalarımız, birçok ülkede oluşturduğumuz güçlü distribütörlükler ile uluslararası firmalarla oluşturduğumuz OEM işbirlikleri olarak sayabiliriz.

BVN Genel Müdür Yardımcısı Bilal Bahçıvan
Genel Müdür Yardımcısı Bilal Bahçıvan
Genel Müdür Yardımcısı Bilal Bahçıvan
"Ürünlerimiz oluşturan tüm parçaların üretiminin yanında Kalıplarımız, Özel Makinelerimiz ve Test Cihazlarımızı da Tasarlayıp Üretme Kabiliyetimiz Var"

BVN yıllar boyunca insana yatırım yapmış olan bir firma. Bu yıl itibarı ile uluslararası firmalarda çok ciddi tecrübeleri olan teknik insanları da ekibimize katmaya başladık. Mekanik, elektrik, elektronik, kalıp, otomasyon ve yazılım alanlarında derin bilgi ve tecrübeleri olan ekiplere sahibiz. Motor ve parça kalıplarımızı, otomatik sargı makinelerimizi, özel proseslere hizmet eden makinelerimizi, rüzgâr tünellerimizi, özel fikstürler, aparatlar ve test cihazlarımızı; tüm tasarım, donanım ve yazılım süreçleri de dâhil olmak üzere tasarlayıp üretebiliyoruz. Ürünlerimizin motor, çark ve diğer aksamlarının tüm üretim safhalarını fabrikamız içerisinde gerçekleştirebiliyor olmamız, üretim proseslerinde hatırı sayılır bir tecrübe ve bilgi birikimi kazandırdı bize. Yaklaşık 2000 adet kalıp ile çalışıyoruz. Sıvama, kesme, plastik, kokil, kum ve enjeksiyon kalıplarından oluşan envanterimiz BVN ürünlerinin yüksek standartlarına hizmet ediyor. BVN olarak tüm bu faaliyetlerimizi 30.000 m2’lik üretim alanımızda gerçekleştiriyoruz.

"Endüstri 4.0 BVN’in Markajında"
Endüstri 4.0 uygulamaları, üretim otomasyonları, operasyon, lojistik, müşteri hizmetleri gibi birçok alanda yenilikçi yatırımlar yaptık ve yenilerini planlıyoruz. Ürün kalitesinin yanında organizasyon, firma kültürü ve hizmet kalitemizi de çok önemsiyoruz. Son onayladığımız yatırım projesi lojistik alanında RFI sisteminin kurulması oldu. Bu yatırımımız ile ürün ve komponentlere yerleştireceğimiz mikroçipler sayesinde hem ERP sistemimizi anlık verilerle destekleyerek operasyon verimliliğimizi hem de sevkiyat kalitemizi arttıracağız.

BVN fabrikası
BVN fabrikası
BVN fabrikası
"Yan sanayii güçlendirme çalışması"

Bir taraftan da yan sanayimizi oluşturma projemizi başlatıyoruz. BVN’a yıllarca güç katmış iş arkadaşlarımıza hem kendi işlerinin sahibi olma fırsatını sunarak vefa borcumuzu ödemek, hem de ülkemizde alt sektörlerin gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz. Satış tarafında bu yapılanmayı yıllar içerisinde önemli ölçüde gerçekleştirdik. Bugün BVN’in Türkiye ve bazı ülkelerdeki en büyük iş ortakları BVN’nin Satış ekibi içinden çıkardığı başarılı insanların başarılı işletmeleri. Önümüzdeki 5 yılı kapsayacak bu projemizin tamamlanması ile biz de başta Ar-Ge ve Pazarlama gibi alanlara daha fazla kaynak ayırmayı planlıyoruz.

"Aksiyel Soğutma Fanları Yatırımı"

2,5 Yıl önce başladığımız yüksek verimli Aksiyel Soğutma Fanları ürün ailesi yatırımımız tamamlanmış durumda. BVN bu ürün grubuna yaklaşık 10 milyon TL yatırım yaptı. Bizim için çok önemli olan bu ürün grubu ülkemizde soğutma sektörü için de önem arz ediyor, çünkü bu ürün ülkemizde kullanıcıların beklentilerini karşılayabilecek performans ve kalite düzeyinde üretilemiyordu. Bu nedenle üreticilerimiz ihtiyaçlarını ancak ithalat ile karşılamak zorunda kalıyorlardı. Bizim ilk günden beri tutku duyduğumuz ithal ikamesi olacak ürünler geliştirme misyonumuz, önemli yabancı rakiplerimizle aynı düzeyde, diğer birçoğundan da daha iyi düzeyde ürünler üretmek için motivasyon kaynağımız oluyor. Aksiyel Soğutma Fanları projemiz bugün başarısını gösteriyor, gerek performans eğrileri gerekse diğer kritik parametrelerde önemli bir başarı elde ettik. Ürünlerimizi ilk olarak İtalya, Almanya, Rusya ve Uruguay’a sattık. Olumlu geri dönüşlerin ardından ürün grubumuzun artık ülkemizin değerli üreticilerine yakışacağını düşünüyoruz. Yakın gelecekte, geçmişte diğer bazı ürün gruplarında gerçekleştirdiğimiz gibi, bu ürün grubunda da ülkemize katkımız olacak.

BVN fabrikası
BVN fabrikası
BVN fabrikası
Güvenli büyüme bizim her zaman özen gösterdiğimiz bir konu. Öz sermayemizin müsade ettiği limitlerde büyüme gibi bazı temel prensiplerimiz var. Bunun yanında sadece ciro olarak büyüme bizim için tek başarı kriteri değil. Firma kültürümüzün gelişmesi, yetkinliklerimizin artması, EBIDTA, Marka değerimiz, ürünlerimizin ve organizasyonumuzun gelişmesi gibi kriterleri de önemsiyoruz. Bunları dile getirdikten sonra BVN’in 2018 yılını %30’luk büyüme ile kapatacağını beklediğimizi söyleyebiliriz. Ayrıca 2017 yılı için hem ciro hem de en fazla ülkeye ihracat dallarında İhracat Birinciliğine layık görülmemiz memnuniyet verici.

"Ar-Ge Merkezi’mizi Kuruyoruz"

Ar-Ge çalışmalarımıza hız katarak katma değeri çok daha yüksek ürünler üretmek istiyoruz. Bu arzularımızı gerçekleştirmek için BVN Ar-Ge Merkezi bizim için iyi bir fırsat olacaktır. Amacımız öncelikle mevcut Ar-Ge ekibimizi geliştirmek, sonrasında geliştirdiğimiz Ar-Ge Projeleri ile yeni istihdam fırsatları sağlayarak Ar-Ge Merkezimizi büyütmek olacak. Akademik ve Teknik Programlar geliştirerek hem Ar-Ge personelinin gelişimini sağlayıp hem de elde edilen bilgi birikimini Üniversite-Sanayi İşbirliği çerçevesinde eğitim çevreleriyle paylaşacağız.

"BVN, TURQUALITY Kapsamına Alınıyor"

BVN, Türkiye’nin en prestijli markalarının yer aldığı TURQUALITY Programı kapsamına alınıyor. Global pazarlardaki Türk ürünleri algısının iyileştirilmesi konusunda yapacağımız katkılar bizi çok heyecanlandırıyor.

BVN Yönetim kadrosu
BVN Yönetim kadrosu
BVN Yönetim kadrosu
"BIM Kütüphanlerimiz Hazır"

Aylar boyunca yaptığımız yoğun çalışmalar sonucunda BIM (Building Information Modelling) Kütüphanemizi oluşturduk. Türkiye’de fan üreticileri arasında sadece BVN’nin sahip olduğu BIM teknolojisini mekanik ve mimari tasarımcıların hizmetine sunduk.