HVAC

BVN, Dünya inşaat sektörü için küresel bir platform haline gelen, çok az firmanın yer alabildiği BIM Kütüphanesi “BIMobject®” de yerini aldı.

 BVN, BIM Kütüphanesini oluşturdu
BVN, BIM Kütüphanesini oluşturdu
BVN, BIM Kütüphanesini oluşturdu
Kendi alanında birçok yeniliği erken fark ederek yapılanmasını sürdüren BVN Türkiye’de BIM konusunda ilk adımı atan firmalardan birisi oldu. 2019 yılında BIM Kütüphanesini oluşturan BVN, ürün modellemelerinin daha geniş kitlelere ulaşması için bir adım daha atarak BIMobject®de yerini aldı. Bu sayede mimarlar ve mühendisler BVN ürünlerine dünyanın her yerinden kolayca ulaşabilecekler.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte dönüşen inşaat sektörü, bina tasarımı için artık dijital veriler kullanıyor. Mimarlar, mühendisler tasarım ilhamlarını dijital ürün bilgileriyle sağlıyorlar. COVID-19 Salgınıyla birlikte iş hayatının "çok daha dijital" hale geldiğini düşünenlerin oranı %52. Dijital gelişmelerin hızlanacağını düşünenlerin oranı ise % 61. Bu veriler de BIM'in gelecekte tüm inşaat alanlarında başrolü oynayacağı inkâr edilemez şekilde ortaya koyuyor.

 BVN, BIM Kütüphanesini oluşturdu
BVN, BIM Kütüphanesini oluşturdu
BVN, BIM Kütüphanesini oluşturdu
“Building Information Modeling” kelimelerinin baş harflerinden oluşan BIM, kısaca mimari projelerin tasarımında, inşasında ve sürdürülmesinde görev üstlenen farklı disiplinlerin ortak olarak yararlanabileceği 3 boyutlu bir bilgi paylaşım sürecidir.

İnşaat süreci mimarlara, mühendislere, müteahhitlere ve mal sahiplerine/işletmecilerine (AECO) bir bina modelinin fiziksel ve işlevsel bileşenleri hakkında kesin bilgiler verir. Bu da daha akıllı, daha hızlı ve daha sürdürülebilir bir şekilde planlamayı, tasarlamayı ve inşa etmeyi kolaylaştırır. Gelişmiş ülkelerde mimarlar ve mühendislerin katkılarıyla hükümetler BIM'i zorunlu hale getiriyor.

BIMobject® Platformu Hakkında
Mimarlara ve mühendislere binaları daha hızlı, daha akıllı ve daha yeşil tasarlamak için ihtiyaç duydukları bilgi ve ilhamı sağlayan inşaat sektörü için küresel bir pazar yeri olan BIMobject®, daha sürdürülebilir bir gelecek için inşaat sektörünü dijitalleştirmeyi misyon ediniyor. Kullanıcıları arasında dünyanın en büyük 100 mimar firmasının tasarım sürecinde yararlandığı bu platformda 2.000'den fazla yapı malzemesi markası bulunuyor.
Yılda 25 milyondan fazla ürün indirmesine sahip olan BIMobject® platformu, yapı malzemesi üretici firmalara dünyadaki mimarlara ve tasarımcılara daha hızlı ulaşma olanağı sunarak onlara tasarımları için gerekli ilham ve dijital ortamda ürün bilgilendirmesi sağlıyor.
Yapı malzemesi üretici firmalar ürünlerini BIMobject® platformunda yayınlayarak dünyadaki tasarım dünyasına bu ürünleri görünür kılıyor. Böylece yapı sektörünün aktörleri bir sonraki tasarımları için gerekli ilhama tek bir tıkla bu platformda erişme imkânı buluyor.