HVAC

Ülkemizde her yıl Ocak ayının 2. haftası enerji kültürü ve çevre bilincini geliştirebilmek adına Enerji Verimliliği Haftası olarak kutlanıyor. Düşünülenin aksine enerji verimliliğini artırmak, enerji kullanımımızı azaltarak konfor ve yaşam kalitemizden ödün vermek anlamına gelmez. Aslında enerji verimliliğinin artırılması, üretim süreçlerini ve enerji tüketimini optimize etmeye, fosil yakıtlar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya ve sorumlu tüketimi ve geri dönüşümü teşvik etmeye dayanır.

Enerji verimliliğini sağlamak ise sandığınızdan daha kolay. Kurumlar olarak alabileceğimiz aksiyonların yanı sıra bireysel adımlar atmak da mümkün.

Systemair neler yapıyor?
Her geçen gün daha çok insanın hakkında bilinçlendiği sürdürebilirlik kavramı, bizim daima gündemimizde yer alıyor. Yenilikçi ürünler üretirken, üretimin her aşamasında doğayla uyum içerisinde olmayı hedefliyor ve ürünlerin de ekolojik açıdan temiz olmasına önem gösteriyoruz.

• Yeni klima santrali platformumuz Geniox ile, standart materyalleri ve standardize edilmiş montaj sürecini üretimimize entegre ederek üretim süreçlerinden kaynaklanan atıkların ve harcanan enerjinin yönetimini geliştiriyor, tedarik zincirindeki lojistik faaliyetlerini optimize ediyoruz.

• Yeni üretilen her ürünün karbon emisyonunu ve enerji maliyetlerini artıracağını biliyoruz. Bunu minimize edebilmek için ürünlerimizi çok uzun yıllar çalışabilecek şekilde tasarlıyor ve üretiyoruz.

• Green Ventilation konsepti ile Avrupa’da 2000’li yılların başından beri yüksek verimli iklimlendirme cihazları üretiyor, yenilikçi yaklaşımlar ve uygulamalarla enerji verimliliğini sürdürülebilir kılan çalışmalara öncelik veriyoruz.

• Avrupa Yeşil Mutabakatı ile karbon nötr hedefi için kaynakları verimli kullanan ve rekabetçi ekonomiye yönelik bir strateji benimsiyor, kaynakların sorumlu tüketilmesine destek olan çözümlerimizle bu hedefe ulaşmak için çalışıyoruz.

• Tüm ürünlerimizi, havalandırma cihazları için devreye giren ve yüksek verimli havalandırma cihazlarının kullanımını yasal zorunluluk kılan Ecodesign Yönetmeliği’ne uygun üretiyoruz.

• En küçük kanal fanlarından dev klima santrallerine kadar tüm ürün gamımızı mevcut Ecodesign direktifine uyumlu olarak geliştiriyoruz.

Bireysel adımlar sanılandan daha önemli!
Öncelikle çok basit ancak çoğu zaman göz ardı edilen bir yöntemle başlayalım; ışıkları kapatmak! Kullanmadığımız zamanlarda odaların aydınlatmalarını kapatabilir, hatta evlerde enerji tasarrufu özellikli ampuller kullanmaya başlayabiliriz.

Bunu biliyor muydunuz?
LED ampuller enerji tasarrufunun çok güzel bir örneğidir. Normal bir ampulün 150 watt harcayarak verdiği ışığı, bir LED ampul sadece 25-28 watt harcayarak verebilir. Bu da, normal ampullere göre %60 ile %80 arasında bir enerji tasarrufu sağlanması demektir. Ayrıca LED ampuller normal ampullerle karşılaştırıldığında 30 ile 40 kat daha fazla kullanım ömrüne sahiptir.

• Evlerimizde ve iş yerlerimizde kullandığımız elektrikli aletlerimizin tükettiği enerji miktarı az gibi görünebilir ama aslında tasarrufu büyük etki yaratır. Elektronik aletleri kullanmadığımız zamanlarda prizden çekebiliriz. Örneğin monitör güç kablosu, dizüstü bilgisayarların şarj aletleri ofisten çıkarken prizden çekilebilir.

• Çamaşır ve bulaşık makinelerimizi tamamen dolmadan çalıştırmayarak büyük oranda enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Yeni aldığımız beyaz eşyaların enerji tasarruf sınıfına dikkat ederek bilinçli alışveriş yapabiliriz.

Evlerde ve işyerlerinde alınacak küçük önlemlerle büyük tasarruf sağlayabilir, her haftayı Enerji Verimliliği Haftası ilan edebiliriz!

Enerji verimliliği haftasının; bu konudaki duyarlılığı artırmasını, enerji tasarrufu ve verimli enerji kullanımının alışkanlık haline getirilmesine vesile olmasını temenni ediyor, enerji verimliliği haftasını kutluyoruz.

Factory-Skinnskatteberg
Factory-Skinnskatteberg
Factory-Skinnskatteberg