Otomasyon

ABB’nin IRB 1300 robotu, artık zorlu ve temiz oda uygulamaları için yeni koruma sınıfıyla geliştirildi. IRB 1300, zorlu ve kirlilik içermeyen üretim ortamlarında yeni uygulamalara olanak tanıyan IP67, Foundry Plus 2 ve temiz oda ISO 4 versiyonlarına sahiptir.

ABB'nin 6 eksenli IRB 1300 endüstriyel robotuABB'nin 6 eksenli IRB 1300 endüstriyel robotu, zorlu endüstriyel uygulamalarda ve kontaminasyon içermeyen üretim süreçlerinde kullanılmasını sağlayan yeni koruma unsurları içerir. Elektronik montaj, otomotiv ve metal imalatı da dahil çeşitli endüstrilerde, artan verimlilik, iyileştirilmiş ürün kalitesi ve azaltılmış çevrim süreleri için yeni fırsatlar sunar.

İlk olarak 2020'de piyasaya sürülen IRB 1300 robotunun, artık IP67, Foundry Plus 2 ve cleanroom ISO 4 versiyonları da mevcuttur

Bu özellik, yüksek seviyelerde sıvı ve toz bulunan zorlu ortamlarda kullanımını artıracaktır. Elektronik üretimi, otomotiv ve metal imalatı da dahil olmak üzere endüstrilerde çeşitli işlemlere olanak tanıyan tüm elektriksel komponentlere izinsiz herhangi bir girişi önleyerek elde edilmektedir.
Metal basınçlı döküm, kum döküm, dövme ve işleme dahil metal uygulamalarında ek koruma için Foundry Plus 2 versiyonu, uç kısmında ise paslanmaz çelik kullanımını içerir. Bu, toz parçacıklarını ve metal kalıntıları temizlemek için sıvılar uygulandığında meydana gelebilecek paslanmayı önleyebilecektir. Erken aşınmaya karşı korumaya yardımcı olarak, bu özellik robotun hizmet ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir, arıza süresinin ve planlanmamış onarımların neden olduğu kesintiyi en aza indirebilir.

Temiz oda uygulamaları için yeni koruma
Temiz oda uygulamaları için yeni koruma
Temiz oda uygulamaları için yeni koruma
İlaç ve yarı iletken üretimi gibi endüstrilerde temiz bir üretim ortamı gerektiren uygulamalar için, IRB 1300 ISO 4 temiz oda versiyonu kontaminasyon riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak bir dizi önlem içerir. Temel özellikler, bakterilere karşı koruyan temizlik maddeleri kullanırken boyanın bozulmasını önlemeye yardımcı olan kimyasallara dayanıklı dış yüzey boyasının kullanımını içerir. Robotun tasarımı ayrıca bakterilerin oluşabileceği boşlukların sayısını en aza indirerek ek bir koruma seviyesi sağlarken, bir partikül filtresi ve tamamen sızdırmaz bir tasarım gres, yağ ve partiküllerin taşınan ürünlerle temas etmesini önler.

Küçük Robotlar Global Ürün Yöneticisi Darren Hung, "Temiz oda ve sert koşullar kabiliyetinin eklenmesi, IRB 1300'ün sert doğası veya kirlilik içermeyen ihtiyaçları ile ünlü endüstrilerdeki yepyeni bir üretim uygulamalarına faydalarını sunmamızı sağlıyor. IRB 1300, malzeme taşıma, makine besleme, cilalama ve mon-taj ve test gibi çok çeşitli görevler için mükemmel bir iş ortağıdır. Artık daha fazla işletmenin, karmaşık veya düzensiz şekiller, küçük çalışma alanlarında bile ağır kaldırma ve taşıma için çözümler geliştirirken yeni hız ve doğruluk standartlarına ulaşmasına yardımcı olabilir. " dedi.
Yalnızca 220 mm'ye 220 mm'lik bir kaplama alanına sahip olan IRB 1300, dar alanlarda kullanım için idealdir. Gerektiğinde belirli bir alanda daha fazla robotun konuşlandırılmasını sağlar. Üç ana versiyonu mevcuttur - 11 kg / 900 mm, 10 kg / 1150 mm ve 7 kg / 1400 mm. 900 mm erişim varyantı için 11 kg taşıma kapasitesi, sınıfındaki diğer tüm rakip robotlardan daha yüksektir

Foundry Plus 2
Foundry Plus 2
Foundry Plus 2
ABB’nin OmniCore ™ kontrol ünitesinden güç alan IRB 1300, gelişmiş hareket kontrolü ve sınıfının en iyisi yol doğruluğu sunarak, parlatma ve makine besleme gibi geniş bir uygulama yelpazesinin üstesinden gelinebilmesine olanak tanır.

IRB 1300'ün çok yönlülüğünü en üst düzeye çıkarmak için OmniCore kontrol ünitesi, fieldbus protokolleri, görüntü çözümleri ve kuvvet kontrolü dahil olmak üzere bir dizi ek ekipmanla donatılabilir. OmniCore ayrıca sezgisel FlexPendant üzerinde, kullanıcıların robotlarını kolayca programlamasına ve çalıştırmasına olanak tanıyan kıstırma, kaydırma ve dokunma gibi standart hareketlere sahip büyük bir çoklu dokunmatik ekrana sahip basit bir kullanıcı arayüzü sunar.